OKY-T/10-D12P-C
DigiKey Part Number
811-3191-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OKY-T/10-D12P-C
Description
DC DC CONVERTER 0.75-5.5V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 5.5V 10A 8.3V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OKY-T/10-D12P-C Models
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
94.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
8.3V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.4mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A