MYTNC1R86RELA2RA
DigiKey Part Number
811-MYTNC1R86RELA2RATR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYTNC1R86RELA2RACT-ND - Cut Tape (CT)
811-MYTNC1R86RELA2RADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYTNC1R86RELA2RA
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 6A 6V - 14.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYTNC1R86RELA2RA Models
Category
Current - Output (Max)
6A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
48-LGA Module
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.08" H (10.5mm x 9.0mm x 2.1mm)
Voltage - Input (Max)
14.4V