MYMGM1R824ELA5RAD
DigiKey Part Number
811-MYMGM1R824ELA5RADTR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYMGM1R824ELA5RADCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGM1R824ELA5RAD
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V 43W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 24A 7.5V - 15V Input
Category
Power (Watts)
43 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
94%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
56-SMD Module
Voltage - Input (Min)
7.5V
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.20" H (10.5mm x 9.0mm x 5.0mm)
Voltage - Input (Max)
15V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
24A