MPQ860-12V72-L48NBMC
DigiKey Part Number
811-MPQ860-12V72-L48NBMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ860-12V72-L48NBMC
Description
DC-DC 860W 40-60/12V 1/4 BRICK
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 71A 40V - 60V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Baseplate, PMBus™, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
98%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.55" H (58.4mm x 36.8mm x 14.0mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
71A
Approval Agency
cCSAus
Power (Watts)
860 W