IRS-12/4.5-Q48PF-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 917
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.55A 18V - 75V Input
Murata’s IR Series DC-DC Power Converters for Industrial and Rail
IR Series
IRS-12/4.5-Q48PF-C
DigiKey Part Number
IRS-12/4.5-Q48PF-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS-12/4.5-Q48PF-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 54W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IRS-12/4.5-Q48PF-C Models
Category
Power (Watts)
54 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.44" L x 1.50" W x 0.50" H (36.5mm x 38.1mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Current - Output (Max)
4.55A