DRE-11.4/53-L48NB-C
DigiKey Part Number
811-DRE-11.4/53-L48NB-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRE-11.4/53-L48NB-C
Description
DC DC CONVERTER 11.4V 604W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 11.4V 53A 36V - 60V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Baseplate, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
95.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Eighth Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.57" H (58.4mm x 22.9mm x 14.5mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Supplier Device Package
Eighth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
53A
Approval Agency
cURus
Power (Watts)
604 W