D1U54P-W-2000-12-HB3C
DigiKey Part Number
811-D1U54P-W-2000-12-HB3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1U54P-W-2000-12-HB3C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2000W
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-5°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, cCSAus, CE, CQC, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
166.7 A