D1U54P-W-1200-12-HA3PC
DigiKey Part Number
811-2936-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1U54P-W-1200-12-HA3PC
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Type
Front End
Features
Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
12.65" L x 2.15" W x 1.57" H (322.0mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, cCSAus, CE, TUVgs
Current - Output 1
100 A