D1U54-D-1500-12-HA4C
DigiKey Part Number
D1U54-D-1500-12-HA4C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1U54-D-1500-12-HA4C
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End DC DC Converter 1 Output 12V 125A -72V Input
Category
Current - Output (Max)
125A
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Power (Watts)
1500W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Front End
Operating Temperature
-5°C ~ 45°C
Voltage - Input (Min)
-40V
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Max)
-72V
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cCSAus
Voltage - Output 1
12V