RHS7J2D472J1K1H01B
DigiKey Part Number
RHS7J2D472J1K1H01B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHS7J2D472J1K1H01B
Description
CAP CER 4700PF 200V UNJ RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor UNJ Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHS7J2D472J1K1H01B Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C