RDE5C1H561J0M1H03A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 602
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 513
Datasheet
Similar
In Stock: 1,000
Similar
In Stock: 0
Direct
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
TDK
In Stock: 482
In Stock: 516
560 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
RDE5C1H561J0M1H03A
DigiKey Part Number
490-9032-1-ND - Cut Tape (CT)
490-9032-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H561J0M1H03A
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDE5C1H561J0M1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)