RDE5C1H222J0K1H03B
DigiKey Part Number
490-8666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H222J0K1H03B
Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
2200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RDE5C1H222J0K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)