RCER72A224K2A2H03B
DigiKey Part Number
490-RCER72A224K2A2H03B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER72A224K2A2H03B
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCER72A224K2A2H03B Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C