GRT188R61C475KE13D
DigiKey Part Number
490-12319-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-12319-1-ND - Cut Tape (CT)
490-12319-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT188R61C475KE13D
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRT188R61C475KE13D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)