GRT188R61A106KE13J
DigiKey Part Number
490-GRT188R61A106KE13JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT188R61A106KE13JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT188R61A106KE13JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT188R61A106KE13J
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRT188R61A106KE13J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)