GRM188R60J225KE19J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 25,802
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 24,653
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
Knowles Novacap
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
2.2 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRM188R60J225KE19J
DigiKey Part Number
490-6406-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R60J225KE19J
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R60J225KE19J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)