GRM155R71E562KA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 4,434
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 76,711
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
KYOCERA AVX
5600 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
GRM155R71E562KA01J
DigiKey Part Number
490-12707-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R71E562KA01J
Description
CAP CER 5600PF 25V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM155R71E562KA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)