GRJ188R71E473KE11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2,703
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 699
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
YAGEO
0.047 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603 (1608 Metric) 0,90mm
GRJ188R71E473KE11D
DigiKey Part Number
490-10890-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ188R71E473KE11D
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRJ188R71E473KE11D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)