GJM1555C1HR51WB01D
DigiKey Part Number
490-GJM1555C1HR51WB01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GJM1555C1HR51WB01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GJM1555C1HR51WB01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM1555C1HR51WB01D
Description
CAP CER 0.51PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.51 pF ±0.05pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GJM1555C1HR51WB01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)