GCQ1555C1H100GB01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 183,898
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 32,167
Datasheet
KYOCERA AVX
YAGEO
KEMET
10 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GCQ1555C1H100GB01J
DigiKey Part Number
490-GCQ1555C1H100GB01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCQ1555C1H100GB01J
Description
CAP CER 10PF 50V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCQ1555C1H100GB01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)