GCM188R71C104KA37J
DigiKey Part Number
490-8015-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8015-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8015-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71C104KA37J
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCM188R71C104KA37J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)