GCM1885C2A271FA16J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 45,924
Datasheet
270 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GCM1885C2A271FA16J
DigiKey Part Number
490-GCM1885C2A271FA16JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1885C2A271FA16J
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM1885C2A271FA16J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)