GCG21BR71H154KA01L
DigiKey Part Number
490-GCG21BR71H154KA01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG21BR71H154KA01L
Description
CAP CER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCG21BR71H154KA01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)