GCD21BR71H473KA01K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GCD21BR71H473KA01K
DigiKey Part Number
490-GCD21BR71H473KA01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCD21BR71H473KA01K
Description
CAP CER 47000PF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCD21BR71H473KA01K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)