GRM21BR61E475MA12L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 53,790
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 1,966,319
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Würth Elektronik
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
Upgrade
KEMET
Upgrade
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
GRM21BR61E475MA12L
DigiKey Part Number
490-5422-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BR61E475MA12L
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM21BR61E475MA12L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)