GRM188R71H152KA01J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 24,630
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 1,488
Datasheet
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
1500 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GRM188R71H152KA01J
DigiKey Part Number
GRM188R71H152KA01J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R71H152KA01J
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R71H152KA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)