GRM155C80G105KE19D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 1,201,432
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 567
Direct
TDK
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
TDK
1 µF ±10% 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
GRM155C80G105KE19D
DigiKey Part Number
490-6279-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155C80G105KE19D
Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM155C80G105KE19D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)