BU-P1166-48-0
DigiKey Part Number
314-1290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-P1166-48-0
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
Detailed Description
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
10A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Additional Resources
In-Stock: 5
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
In-Stock: 1
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 85
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 227
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"