BU-1120-A-36-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 278
Datasheet
Image for BU-1120-A-36-2 is not available
BU-1120-A-36-2
DigiKey Part Number
BU-1120-A-36-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-1120-A-36-2
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 36"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Stackable To Mini Hook Patch Cord 300V
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC), Nylon
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
300V
Configuration
Banana to Grabber, Hook
Ratings
CAT II 300V
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Current Rating (Amps)
5A
2nd Connector
Mini Hook
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 12"
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 48"
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 60"