BU-1111-A-36-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 113
Datasheet
36.0" (914.40mm) Mini Hook To Mini Hook Test Lead 300V 1 Lead, Black
BU-1111-A-36-0
DigiKey Part Number
BU-1111-A-36-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-1111-A-36-0
Description
MINI HOOK TO MINI HOOK 36"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Black
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Grabber, Hook to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Mini Hook
Temperature Range
221°F (105°C)
2nd Connector
Mini Hook
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
MINI HOOK TO MINI HOOK 36"
In-Stock: 0
Alternate Length
MINI HOOK TO MINI HOOK 12"
In-Stock: 0
MINI HOOK TO MINI HOOK 24"
MINI HOOK TO MINI HOOK 48"
MINI HOOK TO MINI HOOK 60"