MPQ20056GG-33-AEC1-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPQ20056GG-33-AEC1-Z |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8-QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 8-QFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPQ20056GG-33-AEC1-Z Models |
Category | Current - Supply (Max) 330 µA |
Mfr | PSRR 65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case 8-TFDFN Exposed Pad |
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 250mA | Supplier Device Package 8-QFN (2x2) |