MPM3805BGQB-12-AEC1-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPM3805BGQB-12-AEC1-Z |
Description | 6V, 0.6A, SYNCHRONOUS STEP-DOWN |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.2V 600mA 2.5V - 6V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPM3805BGQB-12-AEC1-Z Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features Remote On/Off |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Non-Isolated PoL Module | Qualification AEC-Q100 |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Min) 2.5V | Package / Case 12-PowerVFQFN Module |
Voltage - Input (Max) 6V | Size / Dimension 0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm) |
Voltage - Output 1 | Supplier Device Package 12-QFN (3x2.5) |
Current - Output (Max) 600mA |