EVM3612-33-LQ-00A
DigiKey Part Number
1589-EVM3612-33-LQ-00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM3612-33-LQ-00A
Description
EVAL BOARD FOR MPM361233
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MPM3612-33 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up or Down Evaluation Board
Category
Current - Output
1A
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Voltage - Input
12V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck-Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.25MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Up or Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
MPM3612-33
Voltage - Output
3.3V