MCOT128064P1V-YM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3086-MCOT128064P1V-YM-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCOT128064P1V-YM |
Description | DISPLAY, 128x64 COT OLED, Yello |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Touch Graphic LCD Display Module Passive Yellow OLED - Passive Matrix I2C, SPI, Parallel, Serial 1.28" (32.51mm) 128 x 64 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Viewing Area 31.32mm W x 15.62mm H |
Manufacturer Midas Displays | Backlight Without Backlight |
Series | Dot Pixels 128 x 64 |
Packaging Tray | Interface I2C, SPI, Parallel, Serial |
Part Status Active | Controller Type MD1106G |
Display Type OLED - Passive Matrix | Graphics Color Yellow |
Display Mode Passive | Background Color Black |
Touchscreen Non-Touch | Dot Size 0.21mm W x 0.21mm H |
Diagonal Screen Size 1.28" (32.51mm) | Dot Pitch 0.23mm W x 0.22mm H |