MXP5KE60AE3
DigiKey Part Number
150-MXP5KE60AE3-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
MXP5KE60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MXP5KE60AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A