SMAJ12AE3/TR13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Comchip Technology
19.9V Clamp 25.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SMAJ12AE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMAJ12AE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMAJ12AE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMAJ12AE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12AE3/TR13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V