PIC24FV16KA302-I/SO
DigiKey Part Number
PIC24FV16KA302-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FV16KA302-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FV16KA302-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 13x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)