PIC24F16KL402-I/SP
DigiKey Part Number
PIC24F16KL402-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F16KL402-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24F16KL402-I/SP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)