PIC24F08KL200-I/P
DigiKey Part Number
PIC24F08KL200-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F08KL200-I/P
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 14-PDIP
EDA/CAD Models
PIC24F08KL200-I/P Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 7x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)