PIC16C56A-20/P
DigiKey Part Number
PIC16C56A-20/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C56A-20/P
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16C56A-20/P Models
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
18-PDIP
Speed
20MHz
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)