MIC5317-3.3YM5-TR
DigiKey Part Number
MIC5317-3.3YM5-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5317-3.3YM5-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5317-3.3YM5-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5317-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5317-3.3YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA