MCP4132-103E/P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MCP4132-103E/P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP4132-103E/P |
Description | IC DIG POT 10K 8-PDIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP4132-103E/P Models |
Category | Memory Type Volatile |
Manufacturer Microchip Technology | Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V |
Packaging Tube | Tolerance ±20% |
Part Status Active | Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Through Hole |
Taper Linear | Supplier Device Package 8-PDIP |
Configuration Rheostat | Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
Number of Circuits 1 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |