DSC1101AE1-125.0000T
DigiKey Part Number
150-DSC1101AE1-125.0000T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1101AE1-125.0000T
Description
MEMS OSC XO 125.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
125 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.6V Standby (Power Down) 6-VDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
35mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Type
Supplier Device Package
6-VDFN (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)