APT60S20BG
DigiKey Part Number
APT60S20BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60S20BG
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 75A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 75A Through Hole TO-247 [B]
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT60S20BG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io)
75A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 60 A