MIC5305-2.8BD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5305-2.8BD5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5305-2.8BD5
Description
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5305-2.8BD5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V