MIC5255-2.85BD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5255-2.85BD5-ND
Manufacturer Product Number
MIC5255-2.85BD5
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5255-2.85BD5 Models
PSRR
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA