MA0603XR222K500
DigiKey Part Number
2997-MA0603XR222K500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA0603XR222K500
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MA0603XR222K500 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)