MA0402XR221K500
DigiKey Part Number
2997-MA0402XR221K500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA0402XR221K500
Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
220 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MA0402XR221K500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)