MA0402XF475M6R3
DigiKey Part Number
2997-MA0402XF475M6R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA0402XF475M6R3
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MA0402XF475M6R3 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)