HQ0603CG1R5B101
DigiKey Part Number
2997-HQ0603CG1R5B101TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HQ0603CG1R5B101
Description
CAP CER 1.5PF 100V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
1.5 pF ±0.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HQ0603CG1R5B101 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)